Choroba Hashimoto to przewlekłe zaburzenie autoimmunologiczne, które powoduje zapalenie i uszkodzenie tarczycy. Tarczyca produkuje hormony, które pomagają regulować metabolizm i inne funkcje organizmu.
Choroba Hashimoto to stan, w którym organizm atakuje własną tarczycę. Tarczyca jest małym gruczołem w kształcie motyla, znajdującym się u podstawy szyi. Wytwarza ona dwa hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Hormony te pomagają regulować istotne funkcje organizmu, takie jak rytm serca, ciśnienie krwi i temperatura ciała.
Choroba Hashimoto to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym Twój układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki w organizmie. W tym przypadku atakuje i uszkadza tarczycę, powodując stan zapalny, który zmniejsza zdolność gruczołu do wytwarzania wystarczającej ilości hormonu.
Nie ma lekarstwa na chorobę Hashimoto, więc celem jest zarządzanie nią. Leczenie obejmuje zwykle przyjmowanie leków, które pomagają złagodzić objawy, takie jak zmęczenie i przyrost masy ciała, oraz przywrócić poziom hormonów do normy. Pewne zmiany w stylu życia – takie jak utrata wagi, jeśli masz nadwagę lub regularne ćwiczenia fizyczne – mogą również pomóc w zarządzaniu chorobą. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że masz chorobę Hashimoto lub masz parę objawów Hashimoto. Twój lekarz prawdopodobnie wykona badania krwi, aby potwierdzić diagnozę i określić, jakie opcje leczenia są dla Ciebie najlepsze.