Herbata kontra kawa

Herbata kontra kawa
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy fan kawy powie, że nie istnieje bardziej pobudzający od niej środek, który pozwala przetrwać dzień nawet po najbardziej nieprzespanej nocy. Tezę tę można bez większego problemu obalić, jeśli tylko nie ogranicza się do wiedzy na temat herbat w torebkach, w których dominują słabej jakości liście i nieciekawe aromaty.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kawa jest zdrowa. Na pewno spożywanie jej nadmiernych ilości wiąże się ze szkodliwym działaniem dla zdrowia ze względu na dużą zawartość kofeiny. Równocześnie podkreśla się zdolność kawy do odchudzania, szczególnie jeśli ktoś preferuje parzenie zielonych ziaren. Na pewno natomiast smak kawy nie odpowiada każdemu, dlatego tak popularne jest słodzenie jej i dodawanie do niej śmietanki lub mleka. W tym zestawieniu natomiast trudno traktować kawę jako coś wskazanego do stosowania w codziennej diecie.

Rodzajów herbat jest wiele. Najbardziej popularną i najczęściej występującą na półkach jest czarna, której działanie podobne jest do kawy. Zawdzięcza to taninie – składnikowi, który pobudza w nie mniejszym stopniu niż kofeina. Jednakże z uwagi na niekoniecznie zdrową taninę, warto poszukać alternatywy dla czarnej herbaty. Są nią bez wątpienia Yerba Mate i zielona herbata. Obie, odpowiednio zaparzone, mają działanie pobudzające, a przy tym są znacznie zdrowsze od swych czarnych odpowiedników. Dobrze przyrządzona Yerba ma nawet silniejsze działanie od espresso.

Herbata jest z zasady zdrowsza, smaczniejsza, a i pobudzenie, jakie zapewnia, stawia ją znacznie wyżej od kawy na liście każdego dietetyka. Można zatem poszukać takiej herbaty, której smak i skład będzie najbardziej odpowiadał gustowi pijącego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Jolanta 12.12.2017

    Ja wybieram herbatkę, zawsze jedną zieloną, jedną ziołową, jedną owocową. to mój zestaw dnia do pracy 😀