Czym zajmuje się radca prawny?

Czym zajmuje się radca prawny?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Radca prawny to termin dość dobrze znany w powszechnej świadomości, choć niewiele osób byłoby w stanie podać zakres obowiązków należący do tego zawodu oraz różnicę między radcą a adwokatem. Dosyć często występującym zjawiskiem jest mylenie tej profesji z doradcą prawnym, tym samym pozbawianie go uczestnictwa w sprawach wymagających bezpośredniego udziału w sprawach sądowych czy reprezentowaniu klienta i ograniczanie możliwości do doradztwa.

Według najnowszych przepisów nie ma znaczących różnic w zakresie działań adwokatów oraz radców, którzy mogą podejmować się spraw w zakresie rodzinnym, ubezpieczeniowym czy majątkowym. Czym zatem zajmuje się radca prawny w Poznaniu oraz innych miastach Polski? Jaki posiada zakres obowiązków?

Potrzebuję pomocy prawnika. I co dalej?

Zakres możliwości prawnych radców jest naprawdę szeroki, a w porównaniu do ich początkowych uprawnień uległ znacznemu powiększeniu. Wcześniej do ich obowiązków należały zadania ściśle administracyjne oraz handlowe, podczas gdy dzisiaj mają prawo reprezentować swojego klienta w znacznie większym zakresie. Zadaniem osób zajmujących się tą profesją jest udzielanie pomocy prawnej, poprzez którą oprócz występowania w imieniu klienta w sądzie należy rozumieć m.in. przygotowywanie opinii oraz tworzenie umów i wymaganych przez sytuację dokumentów, a także kroki związane z odzyskiwaniem długu . To, co różni radcę i adwokata, to fakt, że radca nie może bronić klienta w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Posiada jednak uprawnienia w takich obszarach jak prawo: rodzinne, cywilne czy administracyjne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*