Co należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Co należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zanim zakupimy dom lub mieszkanie, powinniśmy koniecznie dowiedzieć się czy nie ciążą na danej nieruchomości jakieś ograniczenia sądowe lub zobowiązania kredytowe. Nie zawsze właściciel powie nam całą prawdę, dlatego lepiej samemu potwierdzić czy wszystko jest tak, jak sprzedający nam to przedstawia. W tym celu najlepiej dostać się do księgi wieczystej  i samodzielnie sprawdzić czy wszystko się zgadza. Jak odnaleźć numer księgi oraz w jaki sposób ją odczytywać?

Odszukujemy numer

Pierwsze co musimy zrobić, to znaleźć numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. Najlepiej zapytać właściciela, jeśli jednak nie chce on nam udzielić informacji, to możemy zdobyć numer własnoręcznie. Wystarczy tylko znać dokładny adres i skorzystać np. z poniższej strony: https://www.znajdzksiege.pl/. Po podaniu informacji adresowych otrzymamy bardzo szybko interesujący nas numer, który pozwoli otworzyć księgę i zapoznać się z jej zawartością.

Jak czytać księgę?

Gdy mamy już numer, powinniśmy otworzyć oficjalną przeglądarkę ksiąg wieczystych, udostępnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeśli interesują nas np.  nieruchomości w Mazowieckim księgi wieczyste Warszawa ma specjalne portale, na których można wyszukać informacje o danym budynku. Następnie podajemy uzyskany wcześniej ciąg znaków i to wszystko – otwiera się przed nami treść księgi.

Pierwsze co należy zrobić, to w dziale pierwszym sprawdzamy czy zgadza się ilość pięter, pomieszczeń, wielkość działki i tak dalej. Następnie otwieramy dział drugi i kontrolujemy ilu jest właściciel. Następnie otwieramy dział trzeci – umieszcza się w nim obostrzenia i ograniczenia sądowe, a także wpisy o toczących się egzekucjach komorniczych. Na końcu zaglądamy do działu czwartego, gdzie znajdziemy informacje o ciążących na nieruchomości wierzytelnościach (np. kredyty hipoteczne).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*