W wielu branżach stosuje się dzisiaj urządzenia, które mają za zadanie odseparowanie elementów metalowych (np. wióry, opiłki). Jest to konieczne dla prawidłowego procesu obróbki głównego surowca, takiego jak plastik, śmieci, czy pasza dla zwierząt. Gdyby fragmenty metali znalazły się w nich, mogłoby dojść albo do zniszczenia skomplikowanych maszyn używanych w powyższym procesie albo do skażenia pożywienia, na co nie można sobie pozwolić.
W przypadku metali, takich jak stal bądź żelazo, bardzo dobrze sprawdzają się separatory magnetyczne. Wystarczy umieścić je nad taśmą produkcyjną lub na jej końcu, by w sposób bardzo dokładny i automatyczny dochodziło do odrzucania z docelowego materiału tych fragmentów, które są niepożądane. Separatory metali opierają się na sile magnesów ferrytowych stałych o zasięgu działania od 210 do 450 mm, jednak w przypadku bardzo niewielkich elementów i dużych wydajności sprawdzają się separatory elektromagnetyczne o zasięgu nawet do 800 mm.
Bardzo często wykorzystywanym urządzeniem jest separator nadtaśmowy, czyli niewielka przystawka montowana bezpośrednio nad taśmą linii produkcyjnej. Dzięki polu magnetycznemu lub sile elektromagnetycznej. Wszelkie elementy metalowe zostają przyciągnięte do separatora, a następnie przemieszczone w bok taśmociągu (wersja poprzeczna), lub też zgodnie z kierunkiem jego ruchu (wersja wzdłużna). Pierwszy typ można zastosować w dowolnym miejscu taśmy, drugi stosowany jest wyłącznie na końcu linii, tuż nad ostatnią rolką. Materiały niemagnetyczne, czyli np. plastik, papier, proszek czy granulat (np. pasza zwierzęca), poruszają się po taśmie dalej.
Przykład takiego rozwiązania możemy zobaczyć tutaj: https://matykiewicz.com/katalog/separator_magnetyczny1.htm. Popularnym rozwiązaniem jest też separator rolkowy, który znajdzie zastosowaniu na końcu taśmociagu. Ostatnia rolka stanowi magnes. Przyciąga on elementy metalowe, powodując ich przemieszczenie pod spód taśmy. Tam wpadają już do osobnego pojemnika.