Piwnice i strychy potrafią być pełne skarbów takich jak stare szafy czy komody. Czy można ofiarować im drugie życie? Co będzie potrzebne do odświeżenia niezwykłych znalezisk? Oto krótki poradnik.
Przed rozpoczęciem prac związanych z renowacją mebli, należy ocenić ich stan. W przypadku ubytków w strukturze drewna będzie potrzebna szpachla do uzupełnienia braków. Na samym początku nie można pominąć przeszlifowania powierzchni papierem ściernym lub szlifierką z odpowiednią nasadką. Przy meblach pokrytych grubą warstwą lakieru sprawdzi się opalarka lub preparat do usuwania starych powłok. Po wstępnym oczyszczeniu przedmiotu odkurzeniu i odpyleniu warto zastanowić się czym go pomalować. Może będzie to tylko lakier, farba akrylowa bądź środki do techniki decoupage. W ten sposób można stworzyć na nowo meble w interesującej odsłonie. Technika decoupage daje możliwość postarzenia powierzchni – można ozdobić ją ornamentami czy złoceniami. Niewątpliwie uroku doda przykręcona nowa gałka ceramiczna, którą można dobrać stylistycznie do całej koncepcji renowacji. Tak odnowiona szafa, komoda czy stolik będzie cieszyć podwójnie, jako nowa ozdoba w pomieszczeniu i jako efekt pracy własnych rąk.
Podczas renowacji mebli warto pamiętać o zabezpieczeniu swojej odzieży oraz skóry i oczu. W trakcie szlifowania i używania środków chemicznych jest to konieczne w trosce o swoje bezpieczeństwo. W przypadku obaw o efekt, zadanie renowacji mebli można powierzyć wyspecjalizowanej firmie.