Ogrzewanie to jeden z absolutnie kluczowych systemów, jakie musi posiadać każdy budynek. Od poprawnego wykonania tej instalacji zależy nasz późniejszy komfort życia, dlatego nie ma tutaj absolutnie co oszczędzać. Postaramy się przybliżyć z jakich elementów zbudowany jest taki układ oraz jak należy go poprawnie wykonać. Można to bowiem bez problemu zrobić samodzielnie, choć w przypadku większych inwestycji zaleca się skorzystanie z usług porządnej firmy.
Każda instalacja grzewcza zaczyna się od najważniejszego pomieszczenia – czyli kotłowni. Tam znajduje się piec, który spalając węgiel, drewno, gaz lub inne paliwo, podgrzewa wodę. Ta później rurami płynie do kaloryferów i w ten sposób ogrzewa cały budynek. Dlatego też system ten nazywany jest centralnym ogrzewaniem (CO), ponieważ ciepło generowane jest w jednym, głównym punkcie. Oprócz wyboru odpowiedniego pieca i oprzyrządowania do niego (pompy, zawory), trzeba też pomyśleć o bezpieczeństwie. W kotłowni musi być sprawnie działająca wentylacja Szczecin zna już przypadki, gdy doszło do nieszczęśliwych wypadków z powodu niewłaściwego odprowadzania spalin z pieców CO.
Następny etap to rozprowadzenie ciepła po całym domu. W tym celu w podłogach i ścianach ukrywane są rurki, które mają za zadanie transportować gorącą wodę. Zazwyczaj wykonuje się je z miedzi bądź z tworzyw sztucznych (PEX). Na końcu mamy kaloryfery, poprzedzone głowicami termostatycznymi do regulacji temperatury. Moc i zarazem wielkość grzejników należy dobrać pod kątem wielkości danego pomieszczenia oraz skuteczności ocieplenia budynku. Gdy jest to większy dom, warto skorzystać z usług dobrej firmy, która zajmuje się wykonywaniem instalacji grzewczych. Może to być na przykład http://www.hmi.info.pl/. Dzięki temu zyskamy pewność, że każdy aspekt systemu ogrzewania będzie wykonany poprawnie.