Wybór opału zależy oczywiście przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju piec ogrzewa nasze mieszkanie. Jeśli budujemy nowy dom lub robimy generalny remont, należy podjąć decyzję, jakie ogrzewanie wybrać. Ale jeżeli kupujemy lub wynajmujemy lokal, który już ma zamontowany taki a nie inny kocioł, nie mamy właściwie wyboru.
W przypadku, gdy posiadamy kocioł gazowy zasilany gazem ziemnym, jesteśmy w zasadzie uzależnieni od jakości paliwa dostarczonego przez przedsiębiorstwo gazownicze. Jeśli mamy kocioł spalinowy z podajnikiem, to trzeba regularnie zaopatrywać się w ekogroszek workowany. Kiedy nie dysponujemy dużą powierzchnią załadunkową w samochodzie, można kupować opał w małych ilościach, na przykład w markecie budowlanym.
Również składy opału dysponują zasobami ekogroszku. Czynnikami decydującymi o źródle opału jest między innymi cena, która może się nieco różnić u różnych dostawców, albo być uwarunkowana aktualnymi promocjami. Drugim kryterium jest jakość środka używanego do ogrzewania, czyli jego kaloryczność, którą można rozpoznać między innymi po ilości pozostającego popiołu lub sprawności w wytwarzaniu energii cieplnej.
Z kolei jeśli do ogrzewania korzystamy z pieca miałowego, nasz wybór może być uzależniony również od sposobu przechowywania opału. Składy opału zazwyczaj przechowują paliwa pod gołym niebem. Warto pamiętać, że kiedy miał jest wystawiony na działanie deszczu, nasiąka wodą i jego faktyczna masa jest powiększona. Dlatego wielu klientów kupuje miał tylko wtedy, kiedy jest stosunkowo suchy.