Narzędzia stomatologiczne – Jak powstały? + rodzaje

Narzędzia stomatologiczne – Jak powstały? + rodzaje
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Instrumenty stomatologiczne to urządzenia używane przez dentystów i higienistki stomatologiczne do zabiegów w obrębie jamy ustnej. Obejmują one narzędzia do opracowywania ubytków w zębach, do usuwania próchnicy, do kształtowania uzupełnień protetycznych, do pobierania wycisków zębów i szczęk oraz do innych celów. Jeśli chcesz znaleźć sklep stomatologiczny online – e-meditrans.pl jest stroną dla Ciebie.

Historia

Najwcześniejszy znany instrument dentystyczny został wykonany z krzemienia i jest datowany na 8000 lat p.n.e. Egipcjanie również używali narzędzi krzemiennych już 5000 lat p.n.e. Instrumenty kamienne były również używane przez starożytne cywilizacje, w tym Mezopotamię, Chiny i Indie.

Instrumenty wykonane z metalu zostały opracowane w Europie w okresie średniowiecza, przy czym postępy poczyniono w zakresie stopu srebra. W 1723 roku George Adams wynalazł pierwszą podstawę protezy wykonaną z kości słoniowej, która w 1850 roku została zastąpiona przez gutaperkę. W 1853 roku amerykański dentysta William Taggart wprowadził instrumenty ze stali nierdzewnej, które były znacznie mocniejsze niż te ze stopu srebra, ale droższe w produkcji.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

  • Wiertła – Wiertła działają jak maleńkie dłuta, które usuwają niewielkie ilości szkliwa lub zębiny. Można je wykorzystać na wiele sposobów, na przykład do wygładzenia chropowatych obszarów szkliwa przed wypełnieniem ich żywicą kompozytową lub do wykonania otworów do umieszczenia wkładów podczas wykonywania koron.
  • Dłuta – Dłuta mają zaostrzoną krawędź, która może być używana do spłycania wierzchołków zębów (wierzchołki to spiczaste części zębów). Są one również czasami używane do kształtowania niektórych części jamy ustnej, takich jak zęby mądrości.
  • Pilniki – Pilniki są zazwyczaj wykonane z metalu i mają drobne rowki wzdłuż ich długości, które usuwają niewielkie ilości szkliwa lub zębiny po potarciu o ząb.
  • Kleszcze – Kleszcze wyglądają jak pęseta, ale występują w dwóch rozmiarach: z długą i krótką rączką. Stomatolodzy używają kleszczy przy umieszczaniu materiałów wewnątrz ubytków podczas wypełnień i zabiegów kanałowych.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*