Krawiectwo to branża przeżywająca obecnie renesans po wielu latach zastoju. Szycie różnych elementów garderoby u krawcowej jest bowiem cenione zarówno z powodu jakości ubrań, jak i możliwości łatwego dopasowania ich do konkretnych potrzeb i oczekiwań klienta. Coraz więcej pań zaczyna też szyć samodzielnie, bo handmade to od kilku sezonów niezmiernie popularny trend. Niezależnie od tego, czy dana osoba zajmuje się tworzeniem ubrań zawodowo czy amatorsko, musi posiadać szereg niezbędnych przyrządów i akcesoriów. Zostaną one wymienione w niniejszym artykule.
Krawcowa musi dysponować przede wszystkim profesjonalną maszyną do szycia, ponieważ służy ona do szybkiego i sprawnego łączenia materiału oraz wykonywania bardziej skomplikowanych elementów ubrań. Na rynku są dostępne urządzenia mechaniczne, czyli sterowane manualnie, a także elektroniczne oraz komputerowe – wyposażone w wiele przydatnych funkcji i pozwalające na łatwą zmianę parametrów (informacje o gęstości lub szerokości szycia pojawiają się w tym przypadku na specjalnym ekranie).
Kolejnym niezbędnym elementem w zakładzie krawieckim są ostre metalowe nożyce i nożyczki (zróżnicowane pod względem rozmiaru), radzące sobie z dosłownie każdym rodzajem materiału. Należy o nie bardzo dbać, gdyż mają tendencję do uszkodzeń – poluzowane śrubki to norma. Oprócz tego krawcowa musi mieć pod ręką: obcinaczki do nitek (skracanie z długości), specjalne prujki i żyletki przeznaczone do prucia albo wycinania dziur na guziki (alternatywą dla zawodowców są skalpele chirurgiczne, wymagające ogromnej wprawy), igły (o rozmaitych kształtach oraz rozmiarach), różnokolorowe nici (cienkie do delikatnych tkanin, a grube np. do jeansu), wszywki (z informacją o składzie i logo zakładu), szpilki z kolorowymi główkami, kredy i mydełka, ołówki, centymetry do mierzenia, a także naparstki do ochrony palców przed zadrapaniem lub nakłuciem.