Karolina Grabowska/pexels.com
Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem zadaje sobie pytanie, jak często trenować? Zdaniem specjalistów nie ma uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wiele bowiem zależy od indywidualnych cech osobowych, punktu wyjściowego, a także celów, jakie pragnie się osiągnąć. Istnieją jednak pewne zasady, których przestrzeganie pozwoli poprawić formę i utrzymać zdrowie. Zasadniczo przyjmuje się, że aby trening biegowy przynosił jakiekolwiek pozytywne rezultaty, powinien być przeprowadzany przynajmniej trzy razy w tygodniu. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności fizycznej, zaleca się stosowanie zasady, zgodnie z którą, po każdym dniu treningowym następują dwa dni przerwy na regenerację.
Wielu początkujących biegaczy lekceważy te zalecenia i decyduje się na codzienny trening w celu uzyskania szybkich efektów. To poważny błąd, który może mieć groźne dla zdrowia konsekwencje. Każdy organizm po intensywnym wysiłku fizycznym potrzebuje czasu, aby powrócić do stanu wyjściowego. Rezygnacja z wypoczynku może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast poprawy kondycji może dojść do jej pogorszenia. Brak regeneracji prowadzi też zwykle do powstawania mikro urazów mięśni, a po ich skumulowaniu do poważnych kontuzji.
Tworząc plan treningowy, należy pamiętać, by wsłuchiwać się w potrzeby własnego organizmu. Zazwyczaj jest tak, że początkowo postępy w pokonywanym dystansie i uzyskiwanym tempie biegu są widoczne i dosyć spektakularne. Po osiągnięciu pewnego poziomu stają się jednak mniej zauważalne. Oznacza to, że organizm przystosował się do danego planu treningowego. W zależności od celów oraz indywidualnych preferencji można pozostać przy określonym planie i utrzymywać kondycję lub zwiększyć jego intensywność i dalej poprawiać wyniki oraz rekordy życiowe. Warto pamiętać, że bieganie to sport dla osób cierpliwych i konsekwentnych. Tylko regularne treningi i ścisłe trzymanie się określonego planu treningowego pozwala osiągać założone cele.
W związku z tym, że bieganie to forma aktywności uprawiana na świeżym powietrzu, każdy biegacz powinien zadbać o odpowiedni ubiór dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. Jeszcze do niedawna uznawano, że na odzież wierzchnią najlepiej nadają się ubrania wykonane z bawełny. Obecnie stosowanie bawełnianych koszulek, bluz, a nawet skarpetek jest niezalecane, ponieważ materiał ten chłonie wilgoć, sprawiając, że ciało biegacza staje się mokre od potu, a przez to podatne na wychłodzenie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalistycznej odzieży przeznaczonej dla biegaczy.
W sklepach sportowych dostępna jest m.in. bielizna termoaktywna damska i męska o właściwościach oddychających, która odprowadza pot na zewnątrz i utrzymuje stałą temperaturę ciała. Biegacze podczas treningu mogą włożyć na siebie także legginsy lub luźne spodenki. W chłodniejsze dni świetnie sprawdzą się bluzy polarowe z zamkiem błyskawicznym lub kurtki membranowe chroniące przed wiatrem i deszczem.
Istotnym atrybutem każdego biegacza są buty. Dostępne są sklepach sportowych lub specjalistycznych sklepach dla biegaczy. Duży wybór obuwia do biegania znaleźć można także w Internecie na https://www.runshop.pl/buty-do-biegania,c9.html. Ze względu na bogatą ofertę wielu początkujących biegaczy ma problem z wyborem odpowiedniego modelu. Warto pamiętać, że do rekreacyjnego uprawiania sportu nie są potrzebna buty z najwyższej półki za kilkaset złotych. Dobrze dobrane obuwie średniej klasy będzie całkowicie wystarczające.
Podczas wyboru butów do biegania trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar. W związku z tym, że w czasie biegu stopa przesuwa się do przodu, należy pamiętać o zapewnieniu jej swobody ruchu. Zakup zbyt ciasnego modelu może prowadzić do występowania dolegliwości bólowych po treningu. Istotne znaczenie ma także twardość podeszwy. Osoby biegające po twardych asfaltowych trasach powinny wybrać buty z miękką podeszwą i dużą amortyzacją. Pozostali mogą postawić na większą twardość i lepszą stabilizację.