Jak chroni się domy przed zawilgoceniem?

Jak chroni się domy przed zawilgoceniem?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadmiar wilgoci może być opłakany w skutkach dla naszego mieszkania. Może to nie tylko przyczynić się pogorszenia się konstrukcji domu, ale również zaszkodzić zdrowiu domowników. Jeżeli wykryjemy oznaki zawilgocenia, musimy jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do zaradzenia tej sytuacji. Istnieją na to różne sposoby, ale każdy z nich będzie od nas czegoś wymagał. W najlepszym wypadku będzie to nasz czas i energia. Alternatywnie będziemy musieli wydać dużo pieniędzy, aby całkowicie pozbyć się wilgoci. Znacznie prostsze oraz skuteczniejsze będzie skorzystanie z odpowiednich materiałów i wykonanie skutecznej hydroizolacji. W ten sposób możemy zapobiec pojawianiu się wilgoci zamiast bycia zmuszonym do usuwania jej skutków.

Co powoduje nadmierne gromadzenie się wilgoci?

Istnieje wiele możliwych przyczyn. Zazwyczaj przedostaje się ona z zewnątrz poprzez dziurawy dach lub nieszczelne okna. Nadmierna kondensacja pary wodnej również może doprowadzić do zbytniego zawilgocenia mieszkania. W okresie intensywnych opadów może również dojść do zalania budynku. Jeżeli instalacja rynnowa jest uszkodzona, to nie będzie w stanie skutecznie odprowadzać wody opadowej. W szczególności rury drenażowe muszą być w pełni sprawne, jeśli chcemy tego uniknąć.

Wszelkie ubytki w pokryciu dachowym również mogą się przyczynić do takiego zalania. Jednakże najczęstszym winowajcą odpowiedzialnym za zawilgocenie domu jest niedbałość podczas procesu instalowania izolacji ścian i fundamentów. Gdy zajmujemy się ocieplaniem budynku, musimy zwrócić uwagę na wybrany przez nas materiał. Musi on być nie tylko dobrym izolatorem ciepła, ale również wilgoci.

Jakie są negatywne skutki zawilgocenia mieszkania?

Wystawianie wnętrza naszego domu na długotrwałe działanie wilgoci przyczyni się do pogarszania się jego stanu technicznego. Powszechne staną się przebarwienia na wilgotnych powierzchniach. Tapety będą się odklejać, a tynk zacznie odpadać. Wilgotne środowisko stwarza idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju pleśni i grzybów. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Możemy się również spodziewać pojawiania się licznych owadów, które preferują życie w takich warunkach.

Nasze ubrania schowane wewnątrz szafek zaczną wydzielać brzydki odór. Takie mieszkania tracą swoje walory estetyczne. W przypadku osób szczególnie zagrożonych, czyli dzieci, ciężarnych kobiet oraz emerytów mieszkanie w takim miejscu może być niezwykle groźne. Zwalczanie skutków wilgoci może być mozolnym procesem, jeżeli zabierzemy się do tego za późno. Najlepiej, jeżeli skupimy się na zapobieganiu zamiast usuwaniu.

W jaki sposób możemy zabezpieczyć nasz dom przed nadmiarem wilgoci?

Najważniejsze jest instalacja skutecznego ocieplania budynku. Nie możemy skupiać się jedynie na naszych ścianach. Na szczególną uwagę zasługują fundamenty, ponieważ są pod stałym zagrożeniem ze strony wilgoci z gruntu. Woda może mieć negatywny wpływ na różne materiały budowlane z uwagi na swoje właściwości korodujące. Sole mineralne, które możemy znaleźć w wodzie, z łatwością przenikają do wnętrza materiałów ceramicznych.

Ponieważ wewnątrz murów znajdują się sole higroskopijne, wchłonięta wilgoć z łatwością będzie się przemieszczać, aż dotrze nawet do najbardziej oddalonych części domu. Dobrym pomysłem jest ocieplanie naszych fundamentów grafitowym styropianem. Jego parametry izolacyjne czynią z niego idealny materiał do ocieplania budynków. Ponadto, ponieważ do jego produkcji używany jest surowiec hydrofobowy, stopień nasiąkliwości wodą tego materiału jest niski.

Innym dobrym rozwiązaniem jest wybór polistyrenu ekstrudowanego XPS. Jest on produkowany w inny sposób niż zwyczajny styropian. To właśnie technologie stosowane podczas tego procesu są odpowiedzialne za podniesiony poziom odporności na wilgoć. Płyta XPS jest dostępna w różnych wymiarach i dzięki temu mamy ułatwione zadanie podczas ocieplania mieszkania. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób decyduję się użyć tego materiału do izolacji termicznej fundamentów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*