Rodzaje osuszaczy dostępnych na rynku

Rodzaje osuszaczy dostępnych na rynku
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Osuszacze powietrza mają za zadanie zmniejszyć ilość wilgoci w powietrzu. Najbardziej powszechnym typem osuszacza jest chłodnica oparta na czynniku chłodniczym, zwana również skraplaczem lub sprężarką. W tych urządzeniach czynnik chłodniczy jest pompowany przez szereg wężownic, które zostały schłodzone przez zewnętrzne źródło ciepła, takie jak sprężarka klimatyzatora. Gdy czynnik chłodniczy przechodzi przez wężownice, uwalnia wilgoć ze swojej temperatury wrzenia (skraplanie) i przechodzi do zbiornika. Proces ten powtarza się tak długo, jak długo jest zasilanie.

Osuszacze mechaniczne

Osuszacze mechaniczne obejmują urządzenia sorpcyjne (pochłaniające wilgoć), systemy oparte na czynniku chłodniczym i inne, które wykorzystują środki mechaniczne do usuwania wilgoci z powietrza. Systemy oparte na czynniku chłodniczym wykorzystują sprężarkę, dzięki czemu mogą pracować w niższych temperaturach niż urządzenia osuszające. Osuszacze są również stosowane w chłodziarkach absorpcyjnych do schładzania wody przed jej powrotem do instalacji centralnej w celu wykorzystania jej w wężownicach chłodzących lub innych częściach systemu.

Osuszacze termiczne

Osuszacze termiczne usuwają wilgoć z powietrza poprzez zmianę jego temperatury. Proces ten powoduje skraplanie się pary wodnej do postaci ciekłej, która może być odprowadzana z urządzenia za pomocą podłączonych do niego rur i węży. Ten typ urządzenia jest powszechnie określany mianem klimatyzatora, ponieważ zarówno ogrzewa, jak i chłodzi powietrze w pomieszczeniu za pomocą tego samego mechanizmu, który usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dzięki swoim właściwościom pozwala na skuteczne osuszanie, a szczególnie sprzątanie po zalaniu np. w wyniku powodzi.

Inne typy osuszaczy

a) Wymienniki ciepła powietrze-powietrze – Są to po prostu duże wentylatory, które wydmuchują gorące powietrze z jednej strony i wciągają chłodne powietrze z drugiej strony.

b) Chłodnice wyparne – działają podobnie jak chłodnice wyparne stosowane w domach bez klimatyzacji, z tą różnicą, że zamiast wody używają czynnika chłodniczego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*